Celebrating Success

2

The College of Animal Welfare Student Awards

Each year, the College acknowledges the achievements of students at its Student Awards Ceremony. We recognise that achievements come in many forms; some students achieve high levels of academic success, others have overcome personal challenges or difficult circumstances and some have made a real difference in their group and the College as a whole.

2016 Awards Ceremony

Our 2016 awards ceremony was held at our Huntingdon centre on Saturday 26 November 2016. We were delighted to have Julie Dugmore RVN, Director of Veterinary Nursing at the Royal College of Veterinary Surgeons (RCVS), to present the awards. Julie gave some insprirational talks to our award winners and their friends and families, which will no doubt will be remembered for many years to come.

In addition to the presentation of awards, this year the ceremony also hosted a RCVS Veterinary Nursing Declaration Ceremony where newly qualified veterinary nurses had the chance to make their professional declaration.

We would like to congratulate all our award winners and wish them the very best of luck for the future. Thank you also to all our staff who work hard to support our students and help them succeed.

 

2016 Award Winners

Award Winner
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Huntingdon) Paula Wakeman
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Harriet Grundy
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Jemma Streatfield
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Emma Hughes
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Kate Beer
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Laura Turnball
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Edinburgh) Kirsty Davidson
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Edinburgh) Kirsty Watt
Best Clinical Coach (Huntingdon) Kirsty Smith
Best Clinical Coach (London) Michael Needs
Best Clinical Coach (Leeds) Stefanie Green
Best Clinical Coach (Edinburgh) Tara Dalgleish
Best Veterinary Care Assistant Mentor (Distance Learning) Alannah Harris
Student Representative Award (Huntingdon) Donna Gibson
Student Representative Award (London) Leigh Phillips
Student Representative Award (Leeds) Victoria Roberts
WBL Level 2 Animal Care Best Student Julia Cockhead
Level 3 Animal Care Best 1st Year Student (Huntingdon) Rowan Weston
Level 2 Dog Grooming Best Student (Huntingdon) Paul Loveday
Level 3 Dog Grooming Best Student (Huntingdon) Victoria Harwin
Level 2 Dog Grooming Best Student (Leeds) Victoria Sellen
Level 3 Animal Care Best Student (Leeds) Jade Roland-Warden
WBL Level 2 Business Administration Best Student Emma Zoric
ILM Level 3 Leadership and Management Best Student Kerrie Gallagher
ILM Level 5 Leadership and Management Best Student Lauren Leonard
ILM Level 5 Coaching and Mentoring Best Student Samantha Biggs
AAT Level 2 Bookkeeping Best Student Hayley George
AAT Level 2 Accounting Best Student Jade McNamara
AAT Level 3 Accounting Best Student Louise Macrae
AAT Level 4 Accounting Best Student Calum Blois

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Katie Adams, James Ashfield, Lisa Barnard, Hannah Birkby, Robert Brown,Chloe Butterill, Kimberley Collins, Lucy Emson, Kelly Forester, Jessica Glading, Elizabeth Healy, Nichola Henson, Emma Hepworth, Courtney Holden, Kathryn Holmes, Annabel Horner, Courtney Houlden, Hazel Hufton, Cassie Jury,Lauren Kennedy, Victoria Morgan, Natalie Mostowyj, Francesca Nastrucci, Charlotte Notley, Charlotte Nunn, Lynsie Oliver, Nikki O’Sullivan, Cathy Owen, Nicola Pope , Laura Reeve, Monique Reynolds, Alice Rushmer, Georgina Rushton, Natalie Schaffer , Kerry Trimble, Kerry Turner, Leah Walters, Stefani Yianni

2015 Award Winners

2015 Student Awards Ceremony Photo Gallery

Award Winner
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Huntingdon) Helen Flower
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Charlotte Simmons
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Louise Richey
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Michelle Jenkinson
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Jennifer Lowe
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Andrea Abba
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Edinburgh) Emma Kersel
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Edinburgh) Falon MacMillan
Best Clinical Coach (Huntingdon) Deidre Wilson
Best Clinical Coach (London) Kerri-Ann Willett
Best Clinical Coach (Leeds) Caroline Clark
Best Veterinary Care Assistant Student (Huntingdon) Meaghan Durrant
Best Veterinary Care Assistant Student (London) Daisy Hansford
Best Veterinary Care Assistant Student (Leeds) Stephanie Slack
Best Veterinary Care Assistant Student (Distance Learning) Kelly Mander
Best Veterinary Care Assistant Mentor (Huntingdon) Sally-Ann Roberts
Best Veterinary Care Assistant Mentor (London) Nicoleta Neagu
Best Veterinary Care Assistant Mentor (Leeds) Lorraine McGowan
Best Veterinary Care Assistant Mentor (Distance Learning) Caroline Hallard
Level 2 Dog Grooming Best Student Lucy Kerr
Level 3 Dog Grooming Best Student Natalie Martin
Level 2 Animal Care Best Student (Huntingdon) Sophie Cundick
Level 3 Animal Care Best 1st Year Student (Huntingdon) Abigail Lennard
Level 3 Animal Care Best Final Year Student (Huntingdon) Shannon Morris
WBL Level 2 Animal Care Best Student Tamiesa Kinsella
WBL Level 3 Animal Care Best Student Ryan Neill
WBL Level 2 Customer Service Best Student Kellie Forsythe
WBL Level 3 Customer Service Best Student Joanne Civil
ILM Level 3 Leadership and Management Best Student Kerry Brennand
ILM Level 5 Leadership and Management Best Student Ruth Franklin
ILM Level 5 Coaching and Mentoring Best Student Gary Rutland
AAT Level 2 Bookkeeping Best Student Caroline Hackworth
AAT Level 2 Accounting Best Student John Coslett
AAT Level 3 Accounting Best Student Lisa Sainsbury
AAT Level 4 Accounting Best Student Joe Kokotka
Student Representative Award Dominique Calton

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Katie Day, Lauren Goodchild, Suzanna Gould, Zoe Gray, Alison Holloway, Debbie Humpage, Emily-Jo Moynihan, Hannah Reed, Alice Rushmer, Nicola Sheppard, Lydia Smith, Joanne Swallow, Shona Tucker, Georgina Wykes-Sneyd, Miriam Hall, Sarah Jacobs, Becky Knibbs, Leah Knowles, Ruth Marjason-Stamp, Rebecca Rutherford-West, Paige Sainty, Molly Townend, Danielle Vernalls, Lisa Smart, Julie Thomas-Morgan, Megan Spry, Alisa Ford, Sophie Walton, Kayleigh Hammond, Layla Parsons, Jodie Ansell, Kerry Badgery, Tony Griffin, Anthony Hall, John Hardman, Sean Hearn, David Horseman, Maxine Hird, Laura Leader, Jade Little, Kimberley O’Neill, Sarah Paszik, Eleanor Patman, Noah Ripley, Kathryn Robinson, Gemma Stephens, Dana Suchankova, Dale Walter, Jodie Whiteley

2014 Award Winners

Award Winner
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Huntingdon) Debbie Humpage
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Juliet Bullock
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Verity Huxtable
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Luke Frewin
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Lisa Mustchin
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Sean Ward
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Edinburgh) Laurie Adams
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Edinburgh) Victoria Ashford
Best Clinical Coach (Huntingdon) Rachel Hall
Best Clinical Coach (London) Rachel Butler
Best Clinical Coach (Leeds) Rebecca Lunn
Best Clinical Coach (Edinburgh) Arlene Connor
Best Veterinary Care Assistant Student Victoria Lovell
Best Veterinary Care Assistant Mentor Johanna Van Aalten
Level 2 Dog Grooming Best Student Louise McMahon
Level 3 Dog Grooming Best Student Fiona Mcdade
Level 2 Animal Care Best Student (Huntingdon) Gabrielle Ding
Level 3 Animal Care Best 1st Year Student (Huntingdon) Jessica Wright
Level 3 Animal Care Best Final Year Student (Huntingdon) Sally Richards
WBL Level 2 Animal Care Best Student Rosie Dymond
WBL Level 3 Animal Care Best Student Thomas Pipkin
WBL Level 3 Horse Care Service Best Student Zoe Godfrey
Level 2 Countryside and Environment Best Student Daniel Ashby
WBL Level 2 Customer Service Best Student Aimee Johnston
ILM Level 3 Leadership and Management Best Student Hannah Forrest
AAT Level 2 Accounting Best Student Aiesha Attryde
AAT Level 4 Accounting Best Student Elisabeth Peeling

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Claire Brass, Paul Grant, Jane Grant, Charlene Rockett, Shradha Vakani, Alison Willis, Natalie Poessinouw, Amanda Rogers, Kirsty Cavanagh-Cole, Zoe Ellington, Francesca Nastrucci, Sian Plume, Heidi Pryce, Rebecca Rutherford-West, Lydia Smith, Sarah Clegg, Cat Greenough, Nicole Franklin, Katie Marsh, Joanna Donnachie, Nicola Bond, Alexander Crisp, Jennifer Done, Gemma Furniss, Becky Moore, Kieley White, Faebian Vann, Paige Quinn, Alisa Ford, Lucy Furneaux, Jessica Evans

2013 Award Winners

Award Winner
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Huntingdon) Lydia Smith
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Jen Bradley
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Michelle Jones
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Linda Petersson-Bilton
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Madeleine Armstrong
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Paul Clinton
Best Clinical Coach (Huntingdon) Suzanne Glover
Best Clinical Coach (London) Kelly Marshall
Best Clinical Coach (Leeds) Amanda Hatfield
Best Clinical Coach (Edinburgh) Marisa Jarman
Best Veterinary Care Assistant Student Alison Twigg
Best Veterinary Care Assistant Mentor Christina MacIver
Level 2 Dog Grooming Best Student Anna Burgess
Level 3 Dog Grooming Best Student Dean Gilbey
Level 3 Animal Care Best 1st Year Student (Huntingdon) Toby Lindsell
Level 3 Animal Care Best Final Year Student (Huntingdon) Hayley Thomas
WBL Level 2 Animal Care Best Student James Welch
WBL Level 3 Animal Care Best Student Natalie Brown
WBL Level 2 Horse Care Service Best Student Laura Gallagher
WBL Level 2 Customer Service Best Student Aimee-Louise Bedard
WBL Level 3 Customer Service Best Student Elaine White

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Rachel Davis, Birgit Synnevag, Victoria Williams, Kieley White, Louise Stuart, Alban Adamson, Charlotte Langley, Joe Wheeldon, Sarah Buckle, Sophie Barnes, Emily Smuk, Corinne Ackroyd, Mona Jorgensen, Jake Rackley, Julie Moxon, Lucy Hoyles, Amanda Walker, Carla Holding, Kirsty Shepherd, Rachael O’Rourke

2012 Award Winners

Award Winner
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Huntingdon) Lauren McPherson
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Nicola Taylor
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Becky Waite
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Pauline Collier
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Sean Ward
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Lucy Thompson
Best Clinical Coach (Huntingdon) Michelle Palmer
Best Clinical Coach (London) Kim Fuller
Best Clinical Coach (Leeds) Catherine Worwood
Best Veterinary Care Assistant Mentor Laura Hough
Level 2 Dog Grooming Best Student Anne Selfe
Level 2 Animal Care Best Student (Huntingdon)          Shaun Walton
Level 3 Animal Care Best Final Year Student (Huntingdon) Rebecca Haxell
WBL Level 2 Animal Care Best Student            Natalie Brown
WBL Level 3 Animal Care Best Student            Jean Andrews
WBL Level 2 Horse Care Service Best Student Abbie Grove-Cook
Most Supportive Employer Animates Veterinary Clinic

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Sarah Blundell, Hayley Buddery, Adriana Rosa, Gemma Armstrong, Samantha Plitsch

2011 Award Winners

Award Winner
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Huntingdon) Hollie Pettman
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (London) Leigh Turner
Best Veterinary Nursing Final Year Student (London) Stacey Chillingworth
Best Veterinary Nursing 1st Year Student (Leeds) Susan McCormick
Best Veterinary Nursing Final Year Student (Leeds) Jenny Sayer
Level 3 Animal Care Best 1st Year Student (Huntingdon) Sophie Grice
Level 3 Animal Care Best Final Year Student (Huntingdon) Mitchell Hutchcraft
WBL Level 3 Animal Care Best Student Kelly Bakewell
WBL Level 2 Horse Care Service Best Student Deanna Mansfield
WBL Level 2 Customer Service Best Student Paula Pearce
The PetCARECo Award Katherine McEvoy
The College of Animal Welfare Award Hannah Wicks
IAMS Award Kimberley Smith
NFU Award Animal Care Huntingdon Samantha Shaw
Pedigree Petfoods Award Carli Bamber
Intrac Award Stephanie Jeffrey
Hills Award Sheryl Lawrence
Abbey House Student Award Sarah Ward

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Antonia Parkin, Ruth Brocklesby, Kate Marney, Kiri Vincent, Kathryn Clark, Nicola
Medhurst, Holly Cooke, Cornelia Boon, Victoria Baker

2010 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Susan Amos
Intrac Award Codie Liddell
Millpledge Award Katherine Shurlock
Intervet Award (Azko Nobel) Katie Duckett
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Melanie Shipman
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Claire Thomas
IAMS Award Katie Mitchell
The College of Animal Welfare Award Carl Huscroft
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Lucy Hensby
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Nikki Broadbridge

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Suzhy Winfield, Kelly Pugh, Rachel McDermott, Alison Hickman, Eric Hugenberg

2009 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Laura Cunnick
Intrac Award Diana Gilliland
Millpledge Award Claire Chamberlain
Intervet Award (Azko Nobel) Katie Peacock
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Philip Bandy
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Wayne Brown
IAMS Award Rose Sheppard
The College of Animal Welfare Award Jevon Turner
NFU Award James Peers
The Pedigree Petfoods (Masterfoods) Award Lisa Higgs
Abbey House Veterinary Hospital Award Siobhan Kitchen
Pet Plan Award Caroline Milner
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Alison Hickman
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Angela Palmer
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Katie Grimble
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Wenda Tonkinson
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Donna Geddes

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Angela Sharpe, Kirsty Tully, Caroline Hawkins, Samantha Shand, Kayleigh Kilcommons,
Diane Henry, Lee Whittington, Kayleigh Bloomfield, Gemma Bradley, Emily Bisby, Simon
Brewin, Alyson Hill

2008 Award Winners

Award Winner
Intrac Award Vanessa Hart
Millpledge Award Siobham Griffin
Intervet Award (Azko Nobel) Scarlett Harvey
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Laura Thorpe
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Natasha Thorrington
IAMS Award Shona Steel
The College of Animal Welfare Award Gemma Pennell
The College of Animal Welfare Animal Nursing Assistant Award Daisy Blow
NFU Award Victoria Bitten
The Pedigree Petfoods (Masterfoods) Award Fran Rogers
Abbey House Veterinary Hospital Award Rebecca Hodgson
Pet Plan Award Clare Green
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Alison Moore
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Sarah Milne
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Angela Croft
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Caroline Clark
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Joanne Davies

Personal Achievement Certificates

Awarded to those students who have performed exceptionally or have made a difference within their group.

Samantha Shand, Victoria Willingdale, Scarlett Harvey

2007 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Ruth Goodwin
Intrac Award Michelle Jones
Millpledge Award Nicola Roberts
Intervet Award (Azko Nobel) Shelly Whitehead
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Zoe Atkins
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Nicola Higgs
IAMS Award Jerome Golding
The College of Animal Welfare Award Carole-Ann Goodwin
The College of Animal Welfare Animal Nursing Assistant Award Emma-Claire Wright
NFU Award Amy Palman
The Pedigree Petfoods Award Angel Thompson
Abbey House Veterinary Hospital Award Karen Goodall
Pet Plan Award Charlotte Wood
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Alicia Calpee
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Anna Judson
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Sarah McClean
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Charlotte Dobson
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Arlene Martin

2006 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Annette Sherry
Intrac Award Maria Tyson
Millpledge Award Vicky White
Intervet Award (Azko Nobel) Karen Esquilant
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Tarnya Woods
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Donna McKinley
IAMS Award Anna Burgess
The College of Animal Welfare Award Laura Cunnick
The College of Animal Welfare Animal Nursing Assistant Award (Leeds) Karen Goodall
The College of Animal Welfare NVQ2 Award (Manchester) Katy Royle
NFU Award Anna Burgess
The Pedigree Petfoods (Masterfoods) Award Helen Taylor
Abbey House Veterinary Hospital Award Charlotte Wood
Pet Plan Award Faye Holliday
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Sarah Roberts
Wood Green Animal Shelter Award Agnes Benko
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Alison Devonshire
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Lesley Lintott
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Denise Arksey
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Fiona Robb

2005 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Verena Krug
Intrac Award Nadia C’Alelio
Millpledge Award Beth Hart
Intervet Award (Azko Nobel) Claire Ross
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Martin Bennett
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Donna Keats
IAMS Award Maria Mynott
The College of Animal Welfare Award Melissa Boulos
The College of Animal Welfare Animal NVQ2 Award (Manchester) Stephanie Jones
The College of Animal Welfare Animal NVQ3 Award (Manchester) Kerry Haigh
NFU Award Maria Mynott
The Pedigree Petfoods (Masterfoods) Award Faye Rickman
Abbey House Veterinary Hospital Award Janine Waudby
Pet Plan Award Kelly Hamilton
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Melanie Turnbull
Wood Green Animal Shelter Award Julie Chapman
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Andrea Carrington
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Katherine Dear
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Helen Inbbetson
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Karen Grant
The College of Animal Welfare Assessor Award (Manchester) Wendy Cummins

2004 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Alison Wheatley
Intrac Award Isabel Jaye
Millpledge Award Caroline Hamer
Intervet Award (Azko Nobel) Leigh McMahon
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Daniel Stibbs
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Lara Alford
IAMS Award Corinna Hilliard
IAMS (Edinburgh) Award Mary Ramage
The College of Animal Welfare Award Deborah Hayes
The College of Animal Welfare Animal ANA Award (Manchester) Gail Jones
The College of Animal Welfare Animal NVQ2 Award (Manchester) Vicky McConville
The College of Animal Welfare Animal NVQ3 Award (Manchester) Victoria Morley
The College of Animal Welfare Animal NVQ2 Award (Newcastle) Clare Gettins
NFU Award Stanley Matheson
The Pedigree Petfoods (Masterfoods) Award Carol Moreau
Abbey House Veterinary Hospital Award Kelly Hamilton
Pet Plan Award Lynn Northrop
Hills Award Teresa Madden
The Anatomy and Physiology (Tartaglia) Award Amey Lampough
Wood Green Animal Shelter Award Alison Campling
The College of Animal Welfare Assessor Award (Huntingdon) Michaela Bone
The College of Animal Welfare Assessor Award (London) Debbie Harvey
The College of Animal Welfare Assessor Award (Leeds) Helen Foster
The College of Animal Welfare Assessor Award (Edinburgh) Fiona Reed
The College of Animal Welfare Assessor Award (Manchester) Valerie Hall

2003 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Martine Palos
Intrac Award Carol Moreau
Millpledge Award Pamela Quelch
Intervet Award (Azko Nobel) Joanne Mackenzie
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Carolyn Pierce
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Megan Ball
IAMS Award Jenny Woods
IAMS (Edinburgh) Award Cheryl Semple
The College of Animal Welfare Award Rebecca Gunsman
NFU Award Louise Manning
The Pedigree Petfoods Award Gemma Healey
Abbey House Veterinary Hospital Award Lucy Ryan
Pet Plan Award Racheal Marshall
Hills Award Laura Robson
The Anatomy and Physiology Award Michael Walsh
Wood Green Animal Shelter Award Neil Thornton

2002 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Jennifer Higgins
Intrac Award Nicola Whitehead
Millpledge Award Dawn Jessop
Intervet Award (Azko Nobel) Susan Lee
The PetCARECo Award (L2 Animal Care) Jolene Coates
The PetCARECo Award (L3 Animal Care) Stacey Grabecki
IAMS Award Michelle Levy
IAMS (Edinburgh) Award Kirstie Bryning
The College of Animal Welfare Award Bernadette Bates
NFU Award Tracey Currie
The Pedigree Petfoods Award Ruth Gaston
Abbey House Veterinary Hospital Award Michelle Coatsworth
Pet Plan Award Sarah Webb
Hoescht Animal Health Award Jennifer Taylor
Hills Award Cheryl Semple
Wood Green Animal Shelter Award Ellie Baggs

2001 Award Winners

Award Winner
Bayer Award Susan Lee
Intrac Award Amy Turner
Millpledge Award Judith Sangar
Intervet Award (Azko Nobel) Emma Beeston
IAMS Award Kelly Jackson
IAMS (BSc) Award Tamsin Joiner
The College of Animal Welfare Award Sharon Renshaw
NFU Award David Scaife
The Pedigree Petfoods Award Caroline Bielby
Abbey House Veterinary Hospital Award Steven Docherty
Pet Plan Award Jeanette Brooke
Hoescht Animal Health Award Sandra Bailey
Hills Award Gemma Halls
Wood Green Animal Shelter Award Simon Blows
IEHO Award Michele Hancox
ACITO (NVQ2) Award Ruth Edmans
ACITO (NVQ3) Award Joyce Hudson